تمیز کردن پلکسی گلاس

تمیز کردن پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس بیش تر در مصارف ساختمانی، دکوراسیون منزل و… مورد استفاده معماران قرار می گیرد. برای آن که پلکسی گلاس براق و بدون خط و خش داشته باشید، باید در نگهداری و از همه مهم تر در تمیز کردن پلکسی (Plexiglas cleaning) آن دقت فراوانی کنید.

رای تمیز کردن پلکسی به چند مواد پاک کننده قوی نیازمندیم، که بدون آن پلکسی گلاس آسیب جدی پیدا می کند. این مواد پاک کننده، مخصوص سطح پلکسی گلاس است و هیچ آسیبی به آن وارد نمی کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع “تمیز کردن پلکسی گلاس” و مسائل مربوط به آن در سایت لیزر پلکس بپردازیم. ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

تمیز کردن ورق پلکسی

در این بخش از مقاله به معرفی انواع مواد پاک کننده که می توان توسط آن ها سطح ورق پلکسی تمیز کرد. اشاره می کنیم؛

 • تینر روغنی یا نفت
 • استفاده از شیشه پاک کن
 • استفاده از اسپری همراه چسب ۱۲۳
تمیز کردن پلکسی گلاس
تمیز کردن پلکسی گلاس

تینر روغنی یا نفت

یکی از فوق العاده ترین محلول برای رفع لکه و کثیفی از سطح ورق پلکسی استفاده از تیتر روغنی یا نفت است. این محلول به دلیل پاک کنندگی قوی، بسیار چرب بوده و بهتر است، مقدار کمی از آن استفاده کنید. اگر سطح ورق پلکسی گلاس خیلی چرب شد، از الکل به پاک کردن چربی اضافه اقدام کنید.

خدمات برش لیزری آنلاین! 😊

بدون نیاز به مراجعه حضوری فرم برش لیزری را پر کنید و باقی کار را به ما بسپارید. تا برش لیزری متریال شما فقط یک فرم فاصله است!

استفاده از شیشه پاک کن

درون محلول شیشه پاک کن، مواد نسبتا قوی وجود دارد، که پاک کنندگی آن بالا است، به همین دلیل گزینه مناسبی برای تمیز کردن ورق پلکسی به شمار می رود. برخی گمان می کنند، مصرف شیشه پاک کن برای تمیز کردن پلکسی مناسب نمی باشد!

زیرا باعث ایجاد خراش بر سطح پلکسی می شود، در واقع این یک باور اشتباه است، با استفاده از شیشه پاک کن می توان انواع لکه ها، چربی، گرد و غبار و… را پاک کرد، از همه مهم تر هیچ آسیبی به ورق وارد نمی کند، و با خیالی آسوده از شیشه پاک کن استفاده کنید.

تمیز کردن پلکسی گلاس
تمیز کردن پلکسی گلاس

استفاده از اسپری همراه چسب ۱۲۳

اگر دقت داشته باشید، چسب های ۱۲۳ اسپری همراه خود دارند، که قادر است تمام لک ها را از سطح ورق پلکسی گلاس به خوبی پاک کند. شاید برایتان جالب باشد، اسپری چسب ۱۲۳ برای جداسازی روکش پلکسی گلاس نیز استفاده می شود.

یک ترفند فوق العاده برای پاک کردن ورق پلکسی

برای تمیز کردن پلکسی، ابتدا دست های خود را با مایع به خوبی شستشو دهید، تا چربی و آلودگی ها از بین برود. در مرحله بعد دست های خود را خشک نکنید، حالا به آرامی از یک جهت دست خود را بر روی لکه های ایجاد شده سطح ورق پلکسی بکشید، این کار را چندین بار تکرار کنید، تا دستتان خشک شود.

دقت داشته باشید با این کار ورق پلکسی به خوبی تمیز و براق می شود. نکته مهم که باید به آن توجه کنید، به هنگام پاک کردن دست خود را زیاد بر سطح ورق فشار ندهید تا خط و خش ایجاد شود.

تمیز کردن پلکسی گلاس
تمیز کردن پلکسی گلاس

پاک کردن و نگهداری ورق پلکسی

پلکسی گلاس ها در برابر خراش بسیار حساس هستند، پاک کردن و نگهداری ورق پلکسی کار هر فردی نیست، نیاز به دقت فراوان به هنگام تمیز کردن دارد. برای آن که سطح صاف و براق پلکسی دچار خط و خش نشود، باید از پارچه نرم و مواد پاک کننده مخصوصی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

مراقبت از ورق ‌پلکسی در برابر خط و خش

همان طور که گفته شد از ورق های پلکسی گلاس استفاده های فراوانی می شود. اما بهتر است بدانید، با استفاده از چه روشی می توان از خط و خش ورق پلکسی به طور کامل جلوگیری کرد؟

 • به هیچ عنوان تحت هیچ شرایطی از پاک کننده های شیمایی برای تمیز کردن پلکسی گلاس استفاده نکنید، زیرا این مواد خراش های کوچک و ریزی بر سطح ورق ایجاد می کند.
 • برای پاک کردن ورق پلکسی گلاس از پارچه نرم و پاک استفاده کنید. پارچه هایی که جنس خشک و زبر دارند باعث ایجاد خط و خش می شوند.
 • نمی توان از پاک کننده هایی که در آن مقادیری آمونیاک وجود دارد، برای پاک کردن ورق پلکسی گلاس استفاده کرد. در نتیجه آمونیاک ورق پلکسی را کدر و باعث خوردگی آن می شود.
 • محلول های پاک کننده که دارای الکل هستند،  برای پاک کردن ورق پلکسی مناسب نمی باشد، در غیر این صورت باعث ساییدگی و ترک خوردگی می شود.

چرا لیزرپلکس؟ 🤔

تفاوت لیزرپلکس با سایرین در چیست؟ با خرید اینترنتی از لیزرپلکس چه مزایایی نصیب شما می شود؟! برای آگاهی دکمه را لمس کنید.

کاربرد سشوار برای از بین بردن گرد و خاک

آسان ترین روش برای پاک کردن گرد و خاک از سطح ورق پلکسی گلاس و نگهداری درست آن با استفاده از سشوار با حرارت پایین می باشد. برای انجام این کار ابتدا به پارچه نرم و لطیف که به میزان اندک مرطوب باشد نیازمندیم، سپس پارچه را روی ورق پلکسی که ناشی از گردو خاک است می کشیم تا سطوح کاملا پاک شود. در آخر ورق پلکسی را در مقابل باد خنک سشوار قرار دهید تا تمیز شود.

تمیز کردن پلکسی گلاس
تمیز کردن پلکسی گلاس

محافظت از ورق پلکسی گلاس در برابر ترک

اگر به طور ناخواسته ورق پلکسی گلاس دچار ترک خوردگی شد، نگران نباشید می توانید سر و ته قسمت ترک خوردگی را با سوزن سوراخ کنید، تا ترک گسترش پیدا نکند. در این صورت اگر ظاهر ورق پلکسی برایتان اهمیت بسیاری دارد، در اولین فرصت به تعویض آن اقدام کنید.

محافظت از ورق پلکسی گلاس در مقابل الکتریسته

یکی از ویژگی های پلکسی گلاس، رسانا بودن آن است. بار الکتریکی اگر روی سطح پلکسی قرار بگیرد، باعث جذب گرد و خاک و ذرات معلق هوا می شود. در این صورت  از‌ پاک کننده ضد استاتیک برای کاهش الکتریسیته ساکن استفاده کنید، تا گرد و خاک انباشته شده روی سطح ورق پلکسی از بین برود، با این کار بار الکتریسیته ساکن روی ورق نیز کاهش پیدا می کند.

جلا دهنده طلق

در این بخش از مقاله به نحوه جلا دهنده طلق ماشین و شفاف سازی ورق پلکسی گلاس شفاف اشاره می کنیم.

تمیز کردن پلکسی گلاس
تمیز کردن پلکسی گلاس

برای شفاف سازی و تمیز کردن پلکسی گلاس از پاک کننده های شیمیایی استفاده نکنید، زیرا این مواد دارای آمونیاک و الکل هستند، مصرف آن برای ورق و طلق بسیار مضر می باشد. برای تمیز کردن ورق پلکسی گلاس می توانید از دو ترکیب فوق العاده یعنی؛ آب گرم و سرکه سفید استفاده کنید.

این ترکیب را درون اسپری پاش بریزید، سپس روی ورق پلکسی گلاس بپاشید. استفاده از این محلول علاوه بر پاک کنندگی قوی به درخشان شدن آن کمک می کند. در مرحله بعد این محلول را به خوبی به سطح ورق بمالید تا برق و جلا داده شود، و برای خشک کردن ورق پلکسی گلاس می توانید از روزنانه، کاغذ باطله یا خشک کن های صنعتی استفاده کنید.

لیزرپلکس را بهتر بشناسید! 😍

مجموعه لیزرپلکس سالهاست در خیابان پامنار به شما عزیزان خدمت رسانی می کند و اکنون چندین سال است که به صورت اینترنتی محصولات خود را ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر دکمه را لمس کنید.

زرد شدن طلق ماشین

شاید کدر یا زرد شدن طلق ماشین برای شما آزار دهنده باشد یا ظاهر ماشین را بد نشان دهد. در این صورت شما به دنبال یک راه حل برای رفع آن هستید، استفاده از پولیش و صابون مخصوص کارواش برای از بین بردن کدری و زرد بودن طلق شیشه ماشین گزینه فوق العاده ای است.

برای شروع این کار، کافیست صابون مخصوص کارواش را درون یک لگن بزرگ به خوبی حل کنید، سپس با کمک اسفنج محلول حل شده را روی طلق چراغ بمالید  این کار را به مرور تکرار کنید تا شاهد براقی طلق شوید. در نهایت با آب ملایم آن را آبکشی و خشک کنید.

تمیز کردن پلکسی گلاس
تمیز کردن پلکسی گلاس

بعد از رفع کدری و زرد بودن طلق چراغ ماشین، می توانید به جلا دهنده یا شفاف کردن آن توسط پولیش اقدام کنید. پولیش را روی طلق چراغ ریخته سپس با پارچه نرم شروع به مالیدن پولیش بر روی طلق کنید، این کار باعث رفع خراش های ریز بر سطح چراغ را نیز بر طرف خواهد کرد. با به کار گیری این روش دیگر نگران زردی یا مات بودن طلق چراغ ماشین نباشید.


سوالات متداول

 • آیا استفاده از شیشه پاک کن برای تمیز کردن پلکسی گزینه مناسبی است؟

  در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، شیشه پاک کن علاوه بر تمیز کردن انواع لکه ها، چربی، گرد و خاک از سطح ورق پلکسی، هیچ آسیبی به آن وارد نمی کند.

 • از اسپری چسب ۱۲۳ چه استفاده هایی می شود؟

  با استفاده از اسپری ۱۲۳ می توان لکه های سخت ورق پلکسی را تمیز کرد، همچنین برای جداسازی روکش پلکسی گلاس هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 • چرا نمی توان از پاک کننده های شیمیایی برای تمیز کردن ورق پلکسی استفاده کرد؟

  زیرا باعث خراش، ساییدگی، خوردگی و کدر شدن ورق پلکسی گلاس می شود.

 • بهترین مواد برای رفع کدری و شفاف کردن چراغ ماشین چیست؟

  برای رفع کدری و زرد بودن طلق چراغ ماشین از صابون مخصوص کارواش استفاده کنید، همچنین برای جلا دهنده یا شفاف کردن، پولیش مناسب ترین گزینه است.


سخن پایانی

در این مطلب به بررسی موضوع نحوه تمیز کردن پلکسی گلاس و نگهداری از آن پرداختیم. ورق پلکسی گلاس، به دلیل حساس بودن در برابر خراش باید به نحوه صحیح، از آنان نگهداری کرد. برای پاک کردن سطح ورق پلکسی از مواد پاک کننده مناسب استفاده کنید، که در فروشگاه ها موجود می باشد. اگر در خصوص شرایط نگهداری و نحوه تمیز کردن اصولی دچار مشکل شدید می توانید از سایت فروشگاهی لیزر پلکس کمک بگیرد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.  

✌️ مشاوره لیزرپلکس

سوالات و ابهامات خود را در این صفحه کامنت بگذاربد تا به سرعت از کارشناسان لیزرپلکس جواب را به دست آورید.

منبعWikihow
5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
پیمایش به بالا