ساخت شابلون

آموزش ساخت شابلون با طلق

نحوه ساخت شابلون (How to Make Stencils) سوالی متداول برای همه ما بوده است، شاید برایتان پیش آمده باشد، که زمانی به بیرون از خانه برای خرید و گردش می روید، برخی از افراد را دیده اید؛ که کیسه های خوشگل با طرح های جذاب بر دست دارند و این طرح ها شما را به خود جلب کند. در آن هنگام شاید برایتان این سوال پیش بیاید، که چگونه این طرح های زیبا را بر روی پارچه، کیسه و… ایجاد می کنند.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم این طرح های زیبا توسط طلق، مقوا و… توسط روش های مختلف به شکل شابلون در می آید. در ادامه به آموزش “ساخت شابلون” با طلق می پردازیم. تا پایان این مقاله ما همراهی کنید.

ساخت شابلون یا کلیشه

برای ساخت شابلون یا کلیشه می توانید، از متریال های گوناگون همانند؛ ورق های ام دی اف، فلزی، پلاستیکی، مقوا یا از طلق های رادیولوژی که بهترین انتخاب است استفاده کنید. مهم ترین نکته ای که باید در انتخاب شابلون با آن دقت کنید، میزان انعطاف پذیری آن است. در این بخش به نحوه درست کردن شابلون یا کلیشه به طور کامل اشاره می کنیم.

ساخت شابلون

لوازم مورد نیاز

برگه آچارقیچی تیزمداد مشکی

برای انجام این کار ابتدا برگه آچار را به شکل مربع برش بزنید، سپس از وسط گوشه ها را بر روی هم تا بزنید به طوری که شکل سه گوش در بیاید. مجدد یکی از گوشه های برگه را روی دیگری تا بزنید و این کار را دوباره تکرار کنید.

حال شما یک مثلث کوچک دارید، در این مرحله گوشه بالایی مثلث را به آرامی بر روی ورق تا بزنید، اگر دقت کنید مقداری از برگه در سمت راست باقی مانده و آن را جدا کنید.

چرا لیزرپلکس؟ 🤔

تفاوت لیزرپلکس با سایرین در چیست؟ با خرید اینترنتی از لیزرپلکس چه مزایایی نصیب شما می شود؟! برای آگاهی دکمه را لمس کنید.

نکته

نکته مهم آن است که؛ محلی برش را می توانید به صورت نیم دایره و صاف ببرید. تا این نقش نگار ها دور شابلون نمایان شود.

اگر به کاغذ دقت کنید خواهید دید که یک سمت شابلون بسته است و شما می توانید در آن قسمت نقش و نگار های خلوت تر طراحی کنید. سمت دیگر آن باز است، و باید نقش های بزرگ تری روی برگه طراحی کرد. اشکال مختلفی که با مداد روی کاغذ می کشید، بهتر است به صورت پیوسته نباشید، زیرا نقش ایجاد شده جلوه زیبایی نخواهد داشت. کافیست آن را به صورت تکه تکه با قیچی تیز برش دهید. حال شابلون شما آماده است، و طرح زیبایی که روی برگه طراحی کرده اید را با باز کردن شابلون مشاهده خواهید کرد.

ساخت شابلون

پیش از درست کردن شابلون طرح های مورد نظر را بر روی برگه باطل اجرا کنید. زمانی که می خواهید برگه اصلی را شابلون مورد نظر قرار دهید، در طراحی آن دچار خطا و اشتباه نشوید. با انجام این کار شما را در این زمینه حرفه ای می شوید. از این شابلون ها استفاده بی شماری می شود برای مثال؛ می توانید روی پارچه، لباس، تیشرت یا برای تزیینات روی غذا استفاده کنید که در ادامه مقاله به آن اشاره کرده ایم.

ساخت شابلون با طلق

برای ساخت شابلون با پلکسی گلاس تنها می توانید از دو روش کاربردی کمک بگیرد که شامل روش دستی و برش لیزری است. قابل توجه است بدانید، روش دستی دقت کار پایینی در مقایسه با برش لیزری دارد. در این بخش به مراحل برش دستی اشاره می کنیم.

لوازم مورد نیاز

  1. ورق طلقی (منظور از ورق طلقی؛ عکس رادیولوژی، طلق کلاسور، طلق پلکسی گلاس و… است.)
  2. طرحی که با توجه به سلیقه خود با دست طراحی شده را پرینتر بگیرید.
  3. از کاغذ کاربن برای کپی کردن طرح مورد نظر روی ورق استفاده کنید.
  4. طرحی که چاپ کرده اید را روی طلق به خوبی فیکس کنید تا تکان نخورد.
  5. سطحی مناسب برای قرار دادن شابلون انتخاب کنید. در این روش استفاده از کاتر مجاز بوده و باید سطح میز انتخابی شما شیشه باشد، تا در هنگام برش طلق خط وخشی که بر سطح آن ایجاد می شود قابل دید نباشد.
  6. کاتر طلق بر و یا انواع مختلفی دیگر، با توجه به نوع کار، از آن استفاده می شود.
  7. از خط کش فلزی، نقاله، گونیا و… برای تمیز و سریع تر انجام شدن کار استفاده کنید.
ساخت شابلون

درست کردن شابلون به روش دستی

برای درست کردن شابلون به روش دستی مراحل زیر را دنبال کنید و سعی کنید طبق مراحل گفته شده کار را پیش ببرید تا به مشکلی برخورد نکنید.

لیزرپلکس را بهتر بشناسید! 😍

مجموعه لیزرپلکس سالهاست در خیابان پامنار به شما عزیزان خدمت رسانی می کند و اکنون چندین سال است که به صورت اینترنتی محصولات خود را ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر دکمه را لمس کنید.

آماده سازی سطح مورد نظر

آماده سازی سطح مورد نظر برای برش دستی، که ممکن است سطح انتخابی شما سنگ، شیشه، ام دی اف و… باشد.

چاپ طرح

طرحی که انتخاب کرده اید، را با دست بر روی کاغذ بکشید یا آن را با دستگاه چاپ پرینتر بگیرید.

انتخاب متریال

از متریال های عالی برای تهیه شابلون در ابعاد مختلف انتخاب کنید. ورق شابلون را می توانید با مقوا و کاغذ بسازید اما این ورقه ها دوام کم تری دارند، شاید با یک بار استفاده خراب شوند. در این صورت بهترین ورق برای درست کردن شابلون استفاده از، متریال های مستحکم و مقاوم همانند؛ پلکسی گلاس شفاف ، طلق رادیولوژی و ورق MDF است.

ساخت شابلون

فیکس کردن متریال

بعد از انتخاب متریال مناسب، آن را با چسب دو طرفه اسفنجی بر میز کار به خوبی فیکس کنید. طرحی که آماده کرده اید، باید به اندازه ابعاد ورق باشد. سپس آن را روی ورق شابلون با پونز، میخ و چسب ثابت کنید تا تکان نخورد.

برش طرح

پس از آن که طلق و طرح مورد نظر را روی میز کار چسباندید، حالا نوبت برش لیزری است. ابتدا به کمک کاتر، نقاله، گونیا و خط کش از روی خط های طرح مورد بکشید تا بریده شود. برای برش دستی نیاز به دقت بالا و تیغ فویل بر دارید تا نتیجه کار تمیز حاصل شود.

رنگ آمیزی

بعد از برش ورق شابلون، طرح را از طلق خارج کنید تا برای رنگ آمیزی و طراحی آماده شود. حال شابلون ساخته شده از طلق آماده است، می توانید آن را از سطح میز کار جدا کنید و نتیجه کار خود را مشاهده کنید. در ادامه به روش لیزری برای تهیه شابلون با طلق می‌ پردازیم.

ساخت شابلون با برش لیزری

در روش لیزری شابلون شما دقیق تر و در کم ترین زمان آماده می شود. برای انجام این کار بهتر است، به نکاتی که در ادامه این بخش اشاره شده توجه کنید.

خدمات برش لیزری آنلاین! 😊

بدون نیاز به مراجعه حضوری فرم برش لیزری را پر کنید و باقی کار را به ما بسپارید. تا برش لیزری متریال شما فقط یک فرم فاصله است!

طرح اولیه

نخستین کار بهتر است، طرح انتخابی شما را در برنامه گرافیک مثل کرول دراو (CorelDRAW) رسم شود. سپس قسمت ‌های داخلی شابلون را که هنگام برش لیزری توخالی شده و از هم تفکیک می شوند را به بند، مناسب ابعاد طرح به یکدیگر وصل کنید.

ساخت شابلون

انتخاب طلق مناسب

پس از آن که طرح مورد نظر شما تکمیل شد، به انتخاب یک متریال مناسب برای ساخت شابلون با دستگاه لیزر اقدام کنید. بهترین متریال برای ساخت شابلون، ورق نازک چوب ام دی اف و ورق پلکسی گلاس است. در صورت نداشتن این ورق می توانید، آن را در ابعاد و رنگ های متنوع از وبسایت فروشگاه لیزرپلکس به صورت آنلاین خریداری کنید. همچنین وجود چوب نازک MDF برای ساخت شابلون باعث زیبا تر شدن ظاهر کار می شود.

شروع برش لیزری

بعد از انتخاب متریال، ورق شابلون را زیر تیغه مناسب برش قرار دهید و با تنظیم دستگاه لیزر ورق را زیر تیغ محکم کنید، سپس آن را روشن کنید، تا برش صورت بگیرد. قابل توجه است بدانید، دستگاه برش لیزری قادر است، انواع متریال را به راحتی و بدون خطا برش بزند. همچنین شما می توانید با استفاده از شابلون طراحی های جذاب داشته باشید.

طراحی شابلون

همانطور که متوجه شدید برای ساخت شابلون باید مراحل زیاد را طی کرد تا بتوانید، آن را به نحوه صحیح بسازید. بعد از ساخت شابلون نوبت به طراحی آن بر روی لباس، تیشرت، پارچه و هر چیزی که زمینه ساده و رنگی داشته باشد است. برای طراحی شابلون به یک گواش، پارچه و مقداری پنبه نیاز داریم.

سپس شابلون روی پارچه مورد نظر به خوبی با چسب فیکس کنید و پنبه را به هر رنگی که علاقه دارید آغشته کنید، و بر قسمت های خالی طرح مورد نظر به صورت ضربه ای بزنید. این روش را به صورت مکرر انجام دهید، تا تمام قسمت هایی که نیاز به طراحی دارد رنگی شود.

ساخت شابلون

سپس با استفاده از قلمو نقاطی از طرح که نتوانسته اید به خوبی طراحی کنید، را رنگ بزنید. مخصوصا به گوشه های شابلون دقت کنید، تا دقیق رنگ آمیزی شود. در پایان شابلون را از روی پارچه به آرامی جدا کنید و اجازه دهید طراحی به خوبی خشک شود تا بتوانید از آن استفاده کنید.

سفارش ساخت شابلون

برای ساخت شابلون بهتر است، از متریال‌ های بسیار خوب استفاده کنید، تا دوام بالاتری داشته باشد. جهت سفارش ساخت انواع شابلون با کیفیت عالی می توانید به سایت فروشگاهی لیزرپلکس به صورت آنلاین مراجعه کنید، این فروشگاه علاوه بر فروش انواع ورق های پلکسی گلاس خدماتی از جمله سفارش ساخت شابلون را به عهده می ‌گیرد.

با توجه به رضایت مشتریان در سایت می ‌توانید به آسودگی به این فروشگاه اعتماد کنید. البته به لحاظ قیمت هم نگران نباشید، زیرا این مجموعه تمام خدماتی که به مشتریان ارائه می دهد، با صد در صد تضمین و قیمتی مقرون به صرفه است. به همین دلیل بهترین سایت برای خرید و سفارش ساخت انواع شابلون می توانید به سایت فروشگاهی که به شما معرفی کردیم مراجعه بفرمایید.

سوالات متداول

برای تهیه شابلون یا کلیشه از چه متریال هایی می توان استفاده کرد؟

از ورق های ام دی اف، فلزی، پلاستیکی، مقوا یا از طلق های رادیولوژی که بهترین انتخاب هستند، می توان استفاده کرد.

بهترین روش برای درست کردن شابلون با طلق چیست؟‌

برش لیزری، زیرا در کم ترین تایم و با دقت بالا بدون اندکی خطا می تواند، طلق شابلون را به خوبی برش دهد.

چه راه حل هایی برای ساخت شابلون وجود دارد؟

دو روش ۱_ برش لیزری    ۲_برش با دست، که بهترین آن برش لیزری است.

معتبر ترین سایت برای سفارش ساخت انواع شابلون چه نام دارد؟

وبسایت فروشگاهی لیزرپلکس

ساخت شابلون

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی موضوع آموزش ساخت شابلون با کاغذ و طلق توسط دستگاه لیزر و دست به طور کامل پرداختیم. در نتیجه شما می توانید با توضیحاتی که در بالا ذکر شد انواع شابلون ها را بسازید، و بر روی پارچه، جلوی تیشرت و… طراحی کنید، تا از دیدن آن لذت دو چندانی ببرید.

✌️ مشاوره لیزرپلکس

سوالات و ابهامات خود را در این صفحه کامنت بگذاربد تا به سرعت از کارشناسان لیزرپلکس جواب را به دست آورید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
پیمایش به بالا