برش پلکسی گلاس

برش پلکسی گلاس با دست

اگر قصد برش ‌پلکسی گلاس (How to Easily Cut Plexiglass) را دارید، بهتر است بگوییم روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که می توان به؛ برش پلکسی گلاس با اره دستی، اره دیسکی، اره عمود بر و همچنین برش دستی اشاره نمود. عملیات برش با توجه به شرایط و ابزار های موجود انتخاب می شود.

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش محتوا

برش ورق پلکسی گلاس با دست یکی از کار های بسیار دشواری است، که نیاز به دقت و هوشیاری بالایی دارد. در این صورت نتیجه کار از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود. در این مقاله به مراحل “برش پلکسی گلاس” با دست و ابزار های مورد نیاز می پردازیم.

خدمات برش لیزری آنلاین! 😊

بدون نیاز به مراجعه حضوری فرم برش لیزری را پر کنید و باقی کار را به ما بسپارید. تا برش لیزری متریال شما فقط یک فرم فاصله است!

آموزش برش پلکسی گلاس با دست

یکی از مهم ترین ویژگی های ورق پلکسی گلاس برش آسان آن است. با استفاده از کاتر مخصوص می توان اشکال مختلفی را روی ورق پلکسی ایجاد کرد. در ادامه این بخش به آموزش برش پلکسی گلاس با دست می‌ پردازیم.

برای برش دستی پلکسی گلاس ابتدا باید تیغه مناسبی را انتخاب کنید، منظور از تیغه همان کاتر طلق بر، کاتر مخصوص و تیغه برش پلکسی می باشد. تیغه کاتر به گونه ای طراحی شده است، که هنگام ایجاد شیار بر روی سطح‌ پلکسی هیچ زائده و انحرافی به وجود نمی آید. اگر قصد خرید تیغه مخصوص برش‌ پلکسی گلاس را دارید؛ کافیست به وب سایت فروشگاهی لیزرپلکس مراجعه کنید.

برای آن که برش تمیز و بدون منحنی داشته باشید، حتما از خط کش بزرگ با لبه های صاف استفاده کنید. اگر در شرایطی هستید، که خط کش فلزی در دسترس ندارید، می توانید از ورق پلکسی گلاس با لبه های صاف استفاده کنید تا نتیجه حاصل از کار تمیز باشد.

برش ورق پلکسی گلاس با ابعاد کوچک به روش دستی:

این روش مناسب پلکسی گلاس هایی با ابعاد کوچک است. این ورق ها در رنگ های متنوع تولید و به بازار عرضه می شوند. اگر دقت داشته باشید، بر روی سطح پلکسی گلاس های رنگی یک رویه کاغذی (کاغذ محافظ) قرار داده شده تا از خط و خش های ناگهانی جلوگیری کند. اما این کاغذ برای شما به هنگام برش دستی پلکسی کمک می کند، تا طرح مورد نظر را روی کاغذ علامت گذاری کنید.

سپس خط کش فلزی را روی طرح مورد نظر قرار دهید و با کمک تیغ کاتر روی آن بکشید، این کار را مکرر انجام دهید، تا شیار ها عمیق تر شود. نکته مهم: سعی کنید شیار های عمیق تر بر سطح ورق پلکسی گلاس با کاتر ایجاد کنید، تا برش بدون دردسر صورت بگیرد.

شاید هنگام برش ورق پلکسی گلاس به روش دستی، این سوال به ذهنتان خطور کرده باشد، که میزان عمق شیار روی ورق پلکسی چقدر باید باشد؟ در پاسخ این سوال می توان گفت؛ باید نصف قطر پلکسی گلاس را محاسبه کرد، یعنی اگر ورق پلکسی ضخامتی حدود ۴ میلی متر دارد، شیار های ایجاد شده باید ۲ میلی متر عمق داشته باشد. پس از آن که شیار ها با عمق مناسب بر سطح ورق پلکسی ایجاد شد، اقدام به جدا کردن آن ها می کنید، اگر قطعه کار کوچک بود آن را بر لبه ی میز قرار دهید و شیار ها را مساوی لبه تنظیم کنید.

در آخر دست دیگر را روی ورق پلکسی بگذارید و با فشار زیادی که به آن وارد می کنید، قطعه پلکسی از قسمت شیار خورده به راحتی جدا می شود.

برش پلکسی گلاس
برش پلکسی گلاس

لیزرپلکس را بهتر بشناسید! 😍

مجموعه لیزرپلکس سالهاست در خیابان پامنار به شما عزیزان خدمت رسانی می کند و اکنون چندین سال است که به صورت اینترنتی محصولات خود را ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر دکمه را لمس کنید.

برش ورق پلکسی گلاس با ابعاد بزرگ به روش دستی:

تمامی ورق های پلکسی گلاس موجود در فروشگاه ابعاد و ضخامت یکسانی ندارند. اما حال به روش برش پلکسی گلاس با ابعاد بزرگ تر می‌ پردازیم. این روش نیز همانند؛ مراحل قبل طی می شود. اما تنها تفاوت آن در خارج کردن طرح مورد نظر است.

به طوری که پس از ایجاد شیار، ورق را روی میز کار بزرگ قرار دهید، اگر به این میز دسترسی ندارید می توانید آن را روی زمین بگذارید، سپس دسته کاتر را زیر شیار های ایجاد شده قرار دهید. در نهایت با دو دست خود به  اطراف پلکسی فشار زیادی وارد کنید، تا ورق از قسمت شیار کاملا جدا شود.

شاید پیش از آن که به برش پلکسی گلاس به روش دستی اقدام کنید، آن را کاری بسیار دشوار محسوب می کردید، اما این کار آسان را هر فردی می تواند در منزل انجام دهد، اما بهتر است فردی که خیلی با حوصله و دقت بالایی دارد،  برش ورق پلکسی را بر عهده بگیرد. مطالعه این مقاله برای خوانندگان عزیز کمک می کند، تا ورق پلکسی گلاس را به خوبی و با دست برش دهند.

با توجه به نکاتی که در تیتر های بالا گفته شد، شما می توانید ورق مولتی استایل و طلق ایرانی را همانند ورق پلکسی گلاس برش بزنید.

ابزار های مختلف برش ورق های پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس به دلیل ساختار و بافت خاصی که دارند، برش آن ها کار دشواری نیست. اما اگر ابزار های مورد نیاز در دسترس باشد برش به راحتی صورت می گیرد. در ادامه به معرفی ابزار های مختلف برش ورق های پلکسی گلاس اشاره می کنیم.

برش پلکسی با اره دیسکیبرش ورق پلکسی گلاس با کاتر
برش پلکسی گلاس با اره مویی برقیبرش ورق پلکسی با اره مویی دستی
برش ورق پلکسی با اره آهن بربرش پلکسی گلاس با اره عمود بر
برش پلکسی گلاس با اره عمود بربرش ورق پلکسی با اره چکشی
برش ورق پلکسی گلاس با دستگاه لیزربرش پلکسی گلاس با اره نواری
برش ورق پلکسی با دستگاه گردبر
بیشتر بخوانید:
برش پلکسی گلاس
برش پلکسی گلاس

برش پلکسی گلاس با اره دیسکی

برخی از ورق های پلکسی گلاس ضخامت زیادی دارند، که برای برش آن ها نیاز به ابزاری به نام اره دیسکی دارید. از این اره معمولا برای برش فلزات هم استفاده می کنند. پیش از آن که عملیات برش پلکسی گلاس را انجام دهید، از درست بودن تیغه های اره دیسکی اطمینان حاصل کنید. تا برش صورت گرفته صاف و یکسان باشد. اره دیسکی از قدرت بالایی برخوردار است، به طوری که هنگام برش هیچ لب پریدگی و گردوغبار از پلکس گلاس ایجاد نمی شود.

چرا لیزرپلکس؟ 🤔

تفاوت لیزرپلکس با سایرین در چیست؟ با خرید اینترنتی از لیزرپلکس چه مزایایی نصیب شما می شود؟! برای آگاهی دکمه را لمس کنید.

برش ورق پلکسی با کاتر

یکی از ساده ترین ابزار که در هر خانه ای یافت می شود، کاتر است. با استفاده از کاتر می توانید ورق های پلکسی گلاس را با ضخامت ا الی ۶ میلی متر به سادگی برش دهید. اما این دستگاه نمی تواند اشکال منحنی و پیج در پیج را از سطح ورق پلکسی برش دهد.

برش پلکسی گلاس با اره مویی برقی

از بهترین ابزار های برش ورق پلکسی گلاس می توان به اره مویی برقی اشاره کرد. این دستگاه پیشرفته بر خلاف ابزار کاتر می تواند، طراحی های سخت و پیچیده را به آسانی از سطح ورق پلکسی برش دهد.

برش ورق پلکسی گلاس با اره مویی دستی

همان طور که از نام ابزار مشخص است، توسط دست حرکت می کند. این ابزار برای برش ورق های پلکسی گلاس با مقیاس کوچک مناسب است.

برش ورق پلکسی گلاس با اره آهن بر

آهن بر یا همان اره مویی دستی، یکی از ابزار های پرکاربرد به شمار می رود. شما می توانید به وسیله آن ورق پلکسی گلاس را با ضخامت های گوناگون برش بزنید. اگر در شرایطی بودید، که هیچ ابزار برش در دسترس نداشتید استفاده از اره آهن بر گزینه مناسبی است.

برش پلکسی گلاس
برش پلکسی گلاس

برش ورق پلکسی با اره عمود بر

از دیگر ابزار های برش ورق پلکسی گلاس اره عمود بر است. این دستگاه با حرارت داغ می شود، و هنگامی که آن را روی طراحی مورد نظر، بر سطح ورق پلکسی گلاس قرار می دهید، به دلیل گرمای بسیار محل برش به مقدار زیادی ذوب می شود. به همین دلیل استفاده از این روش را برای کاربران توصیه نمی کنیم.

برش پلکسی گلاس با اره چکشی

برای برش های منحنی، صاف، گرد و… با ضخامت های زیاد از ابزاری به نام اره چکشی با دندانه های کوچک استفاده کنید.

برش ورق پلکسی با دستگاه لیزر

یکی از روش های فوق العاده و آسان برای برش ورق های پلکسی گلاس استفاده از دستگاه لیزر است. کار با این دستگاه شاید در اوایل کار سخت باشد، اما با ۱ الی ۲ بار کار کردن می توانید، برش های مختلف و حکاکی های متنوع، روی سطح پلکسی گلاس با ضخامت های گوناگون ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: برش لیزری پلکسی گلاس

برش پلکسی با اره نواری

این اره مناسب برش های منحنی، پیچیده، صاف و… با ضخامت بالا است. استفاده از این دستگاه در مقایسه با سایر ابزار ها، نیاز بیش تری به رعایت نکات ایمنی دارد‌.

برش پلکسی گلاس
برش پلکسی گلاس

برش پلکسی گلاس با دستگاه گردبر

اگر طرح مورد نظر شما دایره ای شکل باشد، برای یکسان در آمدن برش پلکسی گلاس نیاز به دستگاه گردبر دارید. این دستگاه شکل دایره را با دقت بالا و کیفیت عالی از سطح پلکسی گلاس برش می زند.


سوالات متداول

مهم ترین ویژگی های ورق پلکسی گلاس چیست؟

شما می توانید، پلکسی گلاس را به آسانی و بدون دردسر برش دهید.

میزان عمق شیار روی ورق پلکسی گلاس حداکثر چقدر باید باشد؟

ابتدا باید نصف قطر پلکسی گلاس را محاسبه کنید، یعنی اگر ورق پلکسی گلاس ضخامتی حدود ۴ میلی متر دارد، شیار های ایجاد شده باید  حداکثر ۲ میلی متر عمق داشته باشد.

نقش خط کش فلزی در برش ورق پلکسی گلاس چیست؟

با استفاده از خط کش فلزی می توان، برش هایی  بدون خطا بر سطح پلکسی گلاس ایجاد کرد.

ابزار های مختلف برش ورق پلکسی گلاس شامل چه مواردی است؟

اره دیسکی، کاتر، اره مویی برقی، اره مویی دستی، اره آهن بر، اره عمود بر، اره چکشی، اره نواری و گردبر می باشد.


نتیجه گیری

در مقاله برش پلکسی گلاس کوشش کردیم تا به بررسی انواع برش های ورق پلکسی گلاس و ابزار های مورد نیاز آن بپردازیم. با توجه به کاربرد های هر ابزار و ضخامت آن ها، نحوه برش هریک کاملا متفاوت است.

برش پلکسی گلاس
برش پلکسی گلاس

خریداران ورق پلکسی گلاس می توانند با مراجعه به وب سایت فروشگاهی لیزرپلکس ورق مورد نظر خود به صورت آنلاین خریداری کنند. یا اگر سوالی در خصوص نحوه برش  پلکسی گلاس با دست دارید، با شماره های درج شده بر روی سایت تماس برقرار کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. در پایان امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

✌️ مشاوره لیزرپلکس

سوالات و ابهامات خود را در این صفحه کامنت بگذاربد تا به سرعت از کارشناسان لیزرپلکس جواب را به دست آورید.

منبعWikihow.com
5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
پیمایش به بالا